Nadváha je následkom nevhodného životného štýlu. Ak sa chcem zbaviť nadváhy potrebujem odstrániť príčinu – nevhodný životný štýl.

Nie na mesiac, nie na rok…ak si chcem udržať dosiahnutú váhu tak do konca života.

Vnímať redukciu telesnej hmotnosti ako striedanie obdobia hodovania a hladovania je vlastne prostriedok ako sa celoživotnými krátkymi diétami sa dopracovať k obezite. Správna redukcia váhy je prepojená so zmenou životného štýlu pre ktoré sa rozhodnem, a nemá to byť pre mňa obdobie plné zákazov, príkazov a odriekania.

Ak sa zamyslím nad tým ako laická verejnosť vníma redukciu váhy a ako sa orientuje v obrovskej ponuke diét šíriacich sa z rôznych médií, uvedomujem si, že mnohí nevedia rozoznať čo je správne a nesprávne v týchto diétnych postupoch. Pritkin, Atkins, Montignat, Duffy, Dukan – sú autormi celej škály diét, ktoré pozná celý svet a ktoré si často protirečia. Na jednej strane ide o nízko-tukové diétne postupy s vysokým obsahom sacharidov, na druhej strane vysoko-tukové a bez sacharidové. Iné zdôrazňujú vysoký príjem bielkovín, alebo v každom jedle presnú kombináciu potravín. Kde je pravda?

Je to nutrične plnohodnotná vyvážená a pestrá strava so zníženým obsahom tuku a energie. Obsah energie je znížený , bielkoviny 0,8 – 1,1 g na kg optimálnej váhy, tuky a sacharidy zastúpené v optimálnom pomere.

Odborníci na výživu varujú pred diétami, ktoré sú postavené na výraznom obmedzení alebo vynechaní niektorej zo základných živín a ktoré hraničia s hladovkou. Rizikom je, že organizmu budú chýbať niektoré živiny, minerálne látky a vitamíny. V klinickej praxi existujú veľmi prísne diétne postupy, ktoré sa aplikujú iba výnimočne a je sledovaný lekárom počas hospitalizácie a zvyčajne sa odporúča len na 2-4 týždne a potom sa prechádza na menej prísnu diétu.

A v súvislosti s týmto by som poukázala na tak populárnu dukanovú diétu. V knihe sa stretneme z množstvom odporúčaní, ktoré majú veľa spoločné s rôznymi diétami známe z minulosti, ktoré vylúčujú zo stravy sacharidy. Nájdete tam ale aj tukožrútsku polievku…

Kniha „Dukanová diéta“ je napísaná s dávkou empatie, aby si získala čitateľa a aj mnohé odporúčania sú veľmi podobné alebo sa zhodujú s odporúčaniami odborníkov na výživu – obmedzený príjem tukov, minimálne 30 minút chôdze denne, pitný režim, dodržiavanie pravidiel do konca života, vylúčiť alkohol, a pod. V úvode dostávame sľub, že pri tomto spôsobe stravovania sa nemusíme zriekať obľúbených jedál, ale zistíme, že obľúbiť si treba mäso, ktoré je jedinou povolenou potravinou v prvej fáze diéty.

Žiadna zelenina, ovocie…o chlebe, ryži, zemiakoch ani nehovoriac. Nebudú chýbať organizmu vitamíny, minerálne látky? A čo vysoký príjem mäsa ?

Nadbytočný príjem bielkovín hlavne živočíšneho pôvodu sa hodnotí z hľadiska vplyvu na výskyt nádorových ochorení čo súvisí s príjmom heterocyklických amínov vznikajúcich pri tepelnej úprave, alebo účinku produktov metabolizmu nevyužitých aminokyselín.

Ďalej sa posudzujú ale aj v súvislosti s osteoporózou vzhľadom na zvýšené vylučovania vápnika z organizmu spoločne s degradačnými produktami bielkovín pokiaľ je príjem bielkovín prednostne z mäsa.

Aj keď dukanová diéta povoľuje len chudé druhy mäsa, mäso sa radí k potravinám so skrytým tukom čím vplývajú na zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

A čo Dukanovou diétou zatracované sacharidy (cukry). Sú energetickou ale aj stavebnou živinou pre organizmus a pochopiteľne, ak ich človek konzumuje viac ako potrebuje, tak si ich uloží do zásob a rizikové potraviny sú hlavne sladkosti, sladké biele pečivo, keksy a pod. Ale obiloviny, zemiaky a strukoviny obsahujú okrem komplexných sacharidov aj vitamíny a minerálne látky v prirodzenej forme. Potrebujeme všetky zložky potravy vo vyváženom množstve a dokážeme pritom aj redukovať svoju hmotnosť.

Treba si naozaj uvedomiť, že aj keď jedenie je veľmi príjemná potreba, nežijeme preto aby sme jedli, ale jeme preto aby sme žili a boli zdraví.